درباره اتاق
خدمات الکترونیک
معرفی استان
تشکل ها
فعالین اقتصادی

جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گلستان به میزبانی اتاق بازرگانی گرگان

دسته بندی اخبار / 1403/3/30

جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گلستان به میزبانی اتاق بازرگانی گرگان با حضور رییس کل دادگستری گلستان، دادستان مرکز استان و برخی از مدیران دستگاه های اجرایی   با دستور کار زیر برگزار شد:

  1. بررسی وضعیت امنیت سرمایه گذاری در استان گلستان و چالش های آن
  2. بررسی راهکارهای حمایت قضایی از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران استان گلستان
قطعی برق چالش اساسی کشاورزان و تولیدکنندگان استان / پرداخت مطالبات کشاورزان منظم شد

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی گرگان، امیر یوسفی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان در جلسه اقتصاد مقاومتی به میزبانی اتاق گرگان بیان کرد:از سالهای گذشته همواره مقام معظم رهبری شعار سال را بر پایه حمایت از تولید و اشتغالزایی مطرح می کنند و این نشان دهنده حساسیت ایشان نسبت به مسایل اقتصادی است

وی افزود:تشکیل جلسات رفع موانع تولید در سال های اخیر موجب شده تا مشکلات بسیاری از فعالان اقتصادی رفع شده و از فرار سرمایه ممانعت شود.

یوسفی گفت:اتاق بازرگانی در دوره جدید با تشکیل ۱۰کمیسون تخصصی تلاش زیادی برای رفع موانع تولید و‌ حمایت از فعالان حوزه اقتصادی همراه با رایزنی با مدیران دستگاه های اجرایی داشته است.

وی اظهار کرد:کمیسیون کشاورزی یکی از مهم‌ترین کمیسیون‌های این اتاق بوده که به واسطه عملکرد مثبت توانستیم در کمیسیون کشاورزی اتاق ایران جایگاهی داشته باشیم و در دو دوره عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی اتاق ایران نیز بوده ایم.

رئیس اتاق بازرگانی گرگان گفت: سال گذشته در پرداخت مطالبات برخی محصولات کشاورزی دچار یکسری مشکلات بوده ایم که در همان ابتدای سال با نشست های متعدد جلوی تکرار این اتفاقات در سال‌جاری و هنگام برداشت محصول گرفته شد.

یوسفی تصریح کرد:در سال جاری با توجه به افزایش تولید گندم که تا کنون نزدیک به یک میلیون تن برداشت شده است باید مطالبات گندم کاران به موقع پرداخت شود.

وی گفت:تامین برق واحدهای کشاورزی از مشکلاتی است که کشاورزان همواره با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و نیازمند تدابیر جدی است.

وی بیان کرد:مسأله قطعی برق صنایع نیز از دیگر دغدغه های تولیدکنندگان است که با توجه به اینکه این منطقه صنعتی نیست و بیشتر تولیدات آن بر پایه کشاورزی است اما قطعی برق آن همانند دیگر استانها است که قابل قبول نیست.

یوسفی افزود:خرید محصولات کشاورزی از دیگر مشکلات تولید کنندگان است که قبل از برداشت محصول باید تدابیر جدی برای آن اندیشیده شود، امسال خرید جو با مبلغ ناچیز قرار بود خریداری شود اما با نشست هایی که اتاق با سازمان تعاون روستایی انجام داد خرید این محصول به سقف ۱۰هزار تومان رسید.

یوسفی اظهار کرد:خرید سیب زمینی که هم اکنون فصل برداشت آن است هم با مشکلاتی روبرو است چرا که به دلیل تصمیمات غلطی که از سوی جهاد کشاورزی گرفته شد و تعلل وزارتخانه در انجام وظایف ، برای صادرات این محصول مانع ایجاد شد و صادرات آن همزمان شد با برداشت سیب زمینی کشورهای همسایه و همین مسأله ضربه اقتصادی زیادی را به کشاورزان وارد کرد و ما از بازار صادرات سیب زمینی عقب ماندیم.

وی گفت:در حال حاضر قیمت خرید این محصول از ۵ هزار تومان به ۸ هزار تومان تصمیم گیری شده که کمک بزرگی برای کشاورزان است.

وی افزود: در رابطه با میگوی استان نیز به دلیل اینکه میگو‌ یکی از محصولات مهم و صادراتی استان می باشد نیازمند حمایت بیشتری است که تولید کنندگان این صنعت مشکل تامین آب دارند که بخشی از آن اگر چه حل شده اما نیازمند توجه و حمایت بیشتری هستند چرا که ۸۰ درصد این محصول صادر می شود.

رئیس اتاق بازرگانی گرگان بیان کرد:صنعت طیور استان نیز با دغدغه های از جمله قطعی برق هنگام کار کشتارگاه ها روبرو هستند و از سوی دیگر سردخانه ها نیز به مراتب شرایط سخت تری دارند.

یوسفی گفت:با توجه به اینکه گلستان یکی از استانهای مهم تامین کننده مرغ چند استان کشور از جمله تهران است باید مسأله تامین برق آنها حل و فصل شود.

وی در ادامه بیان کرد:بانکها نیز از دیگر مشکلات فعالان اقتصادی هستند به این دلیل که این فعالان با تامین مالی برای ادامه حیات مواجه هستند و اخذ تسهیلات با سود ۳۰درصد در کنار مشکلات تولید امکان دریافت این تسهیلات را از آنها میگیرد و چنانچه واحد های تولید حمایت نشوند منجر به خاموش شدن چراغ این واحدها شده که روشن کردن آنها کار بسیار سختی است

یوسفی اظهار کرد:اگر نتوانیم موانع تولید را از سر راه تولید کننده برداریم ، سرمایه های استان برای ادامه بقا به دیگر استانها و یا خارج از کشور منتقل می شود.

 

جهش تولید با کمک مردم مقدور است / استفاده از ظرفیت داوری اتاق بازرگانی برای حل و فصل تخصصی دعاوی در حوزه تجار و بازرگانان استان

رئیس کل دادگستری گلستان در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گلستان به میزبانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان  بیان کرد:به منظور رسیدگی تخصصی و سریع به اختلافات و دعاوی بین تجار و بازرگانان ، استفاده از ظرفیت نهاد داوری حرفه ای در استان فعال شده است.

حیدر آسیابی افزود: توصیه ما به فعالان اقتصادی استان ، گنجاندن شرایط داوری در قراردادها است تا در صورت بروز مشکل و اختلاف با مراجعه به داور ، موضوع را سریع حل و فصل کنند .

وی گفت: این آمادگی و همراهی در دادگستری استان وجود دارد تا پرونده های مربوط به موضوع اختلافات و دعاوی بخش اقتصادی و بازرگانی استان که موضوع داوری در آن گنجانده نشده هم ، پیش از رسیدگی قضایی برای استفاده از فرصت حل مسالمت آمیز اختلاف به نهاد داوری اتاق بازرگانی ارجاع شود.

رئیس کل دادگستری گلستان در ادامه این جلسه با اشاره تلاش های دادگستری استان برای هموار کردن مسیر تولید گفت: در یکسال گذشته، مشکل 60 درصد پرونده های تشکیل شده در دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری استان با پیگیری های قضایی و همراهی دستگاه های اجرای حل شد و بقیه نیز در حال پیگیری است .

وی گفت: همچنین پارسال 110 واحد تولیدی که تعطیل بودند و یا در آستانه تعطیلی بودند با پیگیری های قضایی و اجرایی ، به مسیر تولید ادامه دادند و نزدیک به 3 هزار فرصت شغلی، حفظ شد.

آسیابی گفت: علاوه بر حمایت هایی که از تولیدکنندگان صورت می پذیرد و با همت کمیته پیگیری مطالبات بانکی دادسرای مرکز استان ، 204 میلیارد تومان از این معوقات بانکی ، به چرخه بانکی استان بازگشت تا دوباره به چرخه تولید تزریق شود.

وی گفت: برای تثبیت مالکیت واحدهای تولیدی هم با تلاش شبانه روزی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تاکنون ۳۳۲ جلد سند تک برگ به شهرکهای صنعتی تحویل شد.

وی با تاکید بر این که چتر حمایتی دادگستری فقط منحصر به تولیدکنندگان نیست افزود: حمایت از سرمایه گذاران و پیگیری مشکلات آنها برای صدور مجوزها و تامین زیرساختها از دیگر مواردیست که در قالب ستاد اقتصاد مقاومتی با جدیت در استان پیگیری می شود.

 

حمایت از تولید حقوق عمومی است

دادستان مرکز استان گلستان در نشست بررسی وضعیت امنیت سرمایه گذاری در استان گلستان و چالش های آن در اتاق بازرگانی گرگان گفت: حمایت از واحدهای تولیدی را جزو حقوق عمومی می دانیم و به عنوان تکلیف قانونی خود در دادسرای مرکز استان پیگیری می کنیم

محمود اسپانلو با تاکید بر این که مدیران باید نسبت به تصمیماتی که می گیرند ، پاسخگو و مسئول باشند افزود: در برخی مواقع، تصمیمات غلط و یا تاخیرهای غیرموجه برای اخذ یکسری تصمیمات سبب بروز مشکل و اسیب های جدی برای بخش تولید می شود و باید مدیران در این بخش مسئولانه تر عمل کنند.

وی ادامه داد: باید مدیران فضای فعلی کشور و شرایط اقتصادی را درک و با بخش تولید بیشتر همراهی و از آنان حمایت کنند.

وی با بیان این که تا کنون در دستگاه قضایی سعی کردیم از ممنوع الخروجی و بازداشت های غیرضروری تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی استان جلوگیری کنیم گفت: طی این مدت به هیچ عنوان اجازه ندادیم بانکها ، واحدهای تولیدی را قفل بزنند و یا ابزار و آلات و خطوط تولید را توقیف کنند.

وی افزود: تضمین مالکیت یکی از موارد مهم برای تامین امینت سرمایه گذاری در استان است و به همین منظور یکی از اقدامات ویژه ما پیگیری صدو.ر سند مالکیت واحدهای تولید است .

دادستان مرکز استان از اختصاص یک روز ویژه برای بررسی مشکلات بخش تولید و بازرگانی استان خبر داد و گفت: در این روز فعالان بخش تولید و سرمایه گذاری استان می توانند بدون واسطه با مسئولان قضایی استان دیدار و مشکلات خود را طرح کنند تا در ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری استان پیگیری کنیم.

بودجه مشخصی برای حمایت از تولید در نظر گرفته شود

سلیمانی عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گلستان به میزبانی اتاق گرگان  بیان کرد: تشکیل جلسات اقتصاد مقاومتی باعث دلگرمی فعالان بخش خصوصی است.

وی گفت:بانکهای استان درحد توان رسیدگی و کمک می کنند اما مشکل فرا استانی است که باید بودجه خاص برای تسهیلات به واحدهای تولیدی گرفته شود.

وی افزود:اقتصاد استان بر پایه کشاورزی است و صنعت طیور به عنوان یک صنعت راهبردی در استان به شمار می رود به همین دلیل می بایست یک ردیف بودجه خاص برای استان در نظر گرفته شود.

سلیمانی اظهار داشت:قانون باید تاجایی که امکان دارد منعطف شود تا دستگاه های اجرایی بتوانند مشکلات و چالش های بخش خصوصی را رفع کنند

وی بیان کرد:موضوع برق برای تمامی فعالان بخش خصوصی یک معضل جدی شده به خصوص برای صنعت طیور که در کشور به عنوان یک صنعت معین حساب می شود.

سلیمانی تصریح کرد: پیشنهاد این است که در موضوع برق یک ردیف بودجه ای در نظر گرفته و در قالب موتور ژنراتور برای واحدهای تولیدی منظور شود.

وی افزود:برای استفاده از خدمات داوری کافی است طرفین شرط داوری مرکز را در قرارداد درج کنند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی گرگان بیان کرد:قوه قضائیه می تواند از طریق شناسایی موانع، صدور مجوز برای فعالیت های سالم اقتصادی و گلوگاه ها،  رفع علل اطاله در اعطای تسهیلات به تجار و سرمایه گذاران به ویژه در بحث ترانزیت کالا گمرک و... با اتاق همکاری داشته باشد.

وی در ادامه گفت:بررسی روند ورود و خروج سرمایه از کشور و ارائه گزارش تحلیلی و رسیدگی فوری به دعوای مربوط به سرمایه گذاران در دادسراها و اماکن عمومی کمک بزرگی به فعالان اقتصادی خواهد بود.

سلیمانی افزود:اتاق می تواند نظارت بر صدور قراردادهای تامین اموال از طریق دادستان های مربوطه به منظور جلوگیری از توقف عبور سرمایه گذاران را انجام دهد.

 


https://gccim.com/blog/1615

ارسال نظر

بالا