درباره اتاق
خدمات الکترونیک
معرفی استان
تشکل ها
فعالین اقتصادی

با بخشنامه بانک مرکزی بانک‌ها هم به شبکه مجاز فروش ارز پیوستند

دسته بندی اخبار / 1401/8/18

بانک مرکزی از امروز علاوه بر صرافی‌های مجاز، امکان تأمین ارز ،حداکثر به میزان 2 هزار یورو یا معادل آن به دلار از طریق شعب منتخب و واحدهای ارزی بانک‌ها فراهم کرده است.  

 

از امروز پانزدهم آبان‌ماه علاوه بر صرافی‌های مجاز، امکان تأمین ارز حداکثر به میزان 2 هزار یورو یا معادل آن به دلار از طریق شعب منتخب و واحدهای ارزی بانک‌ها فراهم شده است.

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای امکان تأمین تقاضای ارز را به صورت اسکناس در سرفصل مصارف خدماتی سایر (سرفصل ۲۴) به بانک‌های ملی، تجارت، ملت و صادرات ابلاغ کرد.

  1. فروش ارز (اسکناس) به متقاضیان، حداکثر به مبلغ ۲۰۰۰ یورو یا معادل آن به دلار و به نرخ اعلامی توسط اداره صادرات این بانک خواهد بود.
  2. فروش ارز به‌صورت اسکناس در سرفصل خدماتی سایر صرفاً به اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال امکان‌پذیر است.
  3. تأمین ارز از محل منابع داخلی آن بانک، بازار متشکل معاملات ارزی و اسکناس خریداری شده بابت ارز حاصل از صادرات مجاز است.

تبصره: درصورت نیاز، تأمین ارز مربوطه توسط این بانک نیز انجام خواهد شد. در این ارتباط مقتضی است هماهنگی لازم را با اداره صادرات این بانک به‌عمل آورند.

  1. فروش ارز از امروز (15 آبان) تا اطلاع ثانوی با ارائه کارت ملی متقاضی امکان‌پذیر است. همچنین شناسایی مشتری باید حسب ضوابط ابلاغی این بانک صورت پذیرد و علاوه بر ضوابط مذکور، فروش ارز صرفاً از طریق پرداخت معادل ریالی با کارت بانکی به نام متقاضی و استعلام شماره تلفن همراه به نام متقاضی از سامانه شاهکار امکان‌پذیر است.
  2. حسب فراهم بودن دسترسی آن بانک به "سامانه نظارت ارز (سنا)" جهت ثبت تراکنش‌های مربوط به فروش ارز سرفصل سایر در شعب منتخب، در صورت بروز هرگونه سؤال در ارتباط با نحوه اتصال به سامانه مذکور، مقتضی است هماهنگی‌های لازم را با اداره مهندسی نرم‌افزار این بانک به‌عمل آورند.
  3. آن بانک مکلف است قبل از فروش ارز، نسبت به ثبت مشخصات متقاضی (شماره ملی) در "سامانه نظارت ارز (سنا)" تحت عنوان «سرفصل خدماتی- سایر» (کد سرفصل ۲۴) اقدام کرده و پس از اخذ تأییدیه از سامانه سنا، نسبت به فروش ارز به متقاضی اقدام کند.

 ارز در بانک‌های مورد اشاره با نرخ توافقی از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۵: ۳۰ به متقاضیان عرضه می‌شود.

بانک مرکزی، در پایان این بخشنامه ضمن تاکید بر ابلاغ مراتب به شعب منتخب و واحدهای ارزی بانک‌های ملی، تجارت، ملت و صادرات بر حسن اجرای آن تاکید کرده است.

فهرست اولیه شعب منتخب واحدهای ارزی و شعب منتخب چهار بانک مذکور به شرح زیر است:


https://gccim.com/blog/1327

ارسال نظر

بالا