درباره اتاق
خدمات الکترونیک
معرفی استان
تشکل ها
فعالین اقتصادی

تسهیل صدور روادید و توسعه حمل‌ونقل، پیش‌نیاز توسعه روابط تجاری ایران و قزاقستان است

دسته بندی اخبار / 1401/3/3

رئیس اتاق ایران در دیدار با معاون نخست‌وزیر قزاقستان بر ضرورت حل مشکل صدور روادید برای تجار ایرانی و رفع مشکل حمل‌ونقل ریلی و دریایی میان دو کشور تأکید کرد.

معاون نخست‌وزیر و وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان در رأس هیاتی تجاری با حضور در اتاق ایران با غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران دیدار کرد. دو طرف در این دیدار، راه‌های افزایش سطح همکاری‌ها و موضوعات احتمالی مورد توافق بین دو کشور را مورد بررسی قرار دادند.

غلامحسین شافعی در این دیدار با اشاره به اینکه قزاقستان به عنوان پهناورترین کشور آسیای مرکزی اهمیت زیادی برای ایران دارد گفت: در طول ماه‌های گذشته هیات‌های مختلفی از قزاقستان ملاقات کردیم که نویددهنده اتفاقات خوبی در روابط تجاری دو کشور در ماه‌های آینده خواهد بود.

او با بیان اینکه دنبال کردن سیاست اقتصاد آزاد در قزاقستان زمینه مناسبی برای حضور فعالان اقتصادی ایران در اقتصاد این کشور فراهم کرده است، به موانع پیش روی توسعه روابط تجاری ایران و قزاقستان اشاره کرده و گفت: یکی از موانع اساسی توسعه روابط دو کشور حمل‌ونقل ریلی و دریایی است. در حوزه حمل‌ونقل دریایی لازم است هر دو کشور در زیرساخت‌های بندری اقدامات اساسی انجام دهند. متاسفانه از نظر کشتی رو-رو دچار مضایق فراوان بین دو کشور هستیم. در حوزه حمل‌ونقل ریلی با موانعی مواجه هستیم و کشورهایی که در مسیر حرکت قطار بین ایران و قزاقستان قرار گرفته‌اند در این مشکلات مؤثر هستند. به خصوص سرعت حرکت حمل‌ونقل ریلی بین دو کشور بسیار کند بوده و از حدود ۱۲ تا ۱۵ کیلومتر بر ساعت فراتر نمی‌رود.

شافعی با اشاره به اینکه به زودی نمایشگاه اختصاصی ایران در قزاقستان برگزار می‌شود گفت: یکی از عوامل مؤثر بر توسعه تجاری تسهیل رفت‌وآمد تجار بین دو کشور ایران و قزاقستان است. متاسفانه دریافت روادید از کشور قزاقستان برای تجار ما به یک معضل اساسی بدل شده است. امیدواریم اقدامات اساسی از طرف دولت قزاقستان برای حل این مشکل انجام شود. چرا که این قدم اولیه برای توسعه روابط تجاری دو کشور است.

او تأکید کرد: بخش خصوصی برای رابطه با قزاقستان از حمایت کامل دولت برخوردار است و نظر دولت بر توسعه روابط تجاری با قزاقستان مثبت است.

شافعی با بیان اینکه اتاق آماده انجام هر اقدامی برای توسعه روابط تجاری با قزاقستان است بیان کرد: خوشبختانه با مرتفع شدن مشکلات ناشی از شیوع کرونا زمان آغاز مذاکرات حضوری با همتایان خود در قزاقستان فرا رسیده است. بنابراین هم آماده پذیرش هیات تجاری از قزاقستان و هم اعزام هیات تجاری از ایران به این کشور هستیم.

 

استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاری در مرز سرخس و اینچه‌برون

در این نشست امیر عابدی رئیس اتاق مشترک ایران و قزاقستان با اشاره به اینکه سوم جولای نمایشگاه اختصاصی ایران در آلماتی قزاقستان برگزار خواهد شد گفت: ظرفیت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک هم در مرز سرخس و هم در اینچه‌برون وجود دارد و امیدوارم مذاکرات آن به زودی آغاز شود.

او ادامه داد: هم‌زمان با سفر رئیس‌جمهور قزاقستان به ایران همایش سرمایه‌گذاری‌های مشترک در تهران برگزار خواهد شد. یک همایش سرمایه‌گذاری اقتصادی که دو طرف بتوانند نقطه نظرات مشترک خود را ارائه دهند می‌تواند راهگشای آینده روابط دو کشور باشد.

عابدی تأکید کرد: تسهیل روادید می‌تواند اهداف عالیه دو کشور برادر و همسایه را محقق کند. این موضوع می‌تواند به رونق سرمایه‌گذاری و تجارت میان دو کشور منجر شود.


https://gccim.com/blog/1298

ارسال نظر

بالا