درباره اتاق
خدمات الکترونیک
معرفی استان
تشکل ها

نشست دکتر واعظی رییس دفتر محترم رییس جمهور با فعالان اقتصادی استان گلستان

دسته بندی اخبار / 1398/11/19

 شرایط امروز کشور بهتر از سال گذشته است

محمود واعظی سرپرست نهاد ریاست جمهوری شامگاه جمعه در جمع بازرگانان و فعالان اقتصادی استان گلستان در گرگان اظهار داشت: شرایط امروز کشور با وجود اعمال تحریم‌های همه جانبه به مراتب بهتر از سال گذشته است و این نشان می‌دهد که مسیر  انتخاب شده از سوی نظام و حرکت به سوی خودکفایی و افزایش و رونق تولید در کنار مقاومت ملی، انتخاب درستی بوده که این راه همچنان ادامه دارد.

وی به وضعیت بازار کشور اشاره کرد و گفت: سال گذشته تصور ایجاد یک تحریم کوچک علیه کشور بازار را به هم می‌ریخت اما در شرایط کنونی و با وجود تصویب گسترده ترین تحریم ها، بازار کالا و ارز از ثبات برخوردار است.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: جنگ اقتصادی به راه افتاده علیه کشور فقط مختص دولت نیست و راه برون رفت همکاری، همفکری و اتحاد مردم، دولت و تولیدکنندگان است.

واعظی ادامه داد: تحریم و فشار اقتصادی موجب وارد کردن سختی و فشار بر تجار، مردم و دولت شد اما نباید اجازه دهیم این شرایط آمریکا را به هدفش برای زمین گیر کردن جمهوری اسلامی برساند.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری اظهار کرد: تصمیم رهبری، دولت و مردم در برابر این تحریم مقاومت و پشتیبانی از یکدیگر است تا دشمن به اشتباه خود در اتخاد تصمیم اشتباهش پی برده و از راه در پیش گرفته بازگردد.

واعظی بیان داشت: آمریکا در ابتدای تحریم و فشار حداکثری علیه ایران ۱۲ پیش شرط برای مذاکره گذاشت اما اکنون که از اقدامات خصمانه خود نتیجه نگرفته بدون هیچ پیش شرطی خواستار مذاکره است.

در این نشست جمعی از فعالان اقتصادی استان گلستان خواسته‌های خود را در حوزه های تسهیلات و حمایت در راه اندازی طرح های اقتصادی، حمایت از صنعت فرش دستباف، بیمه بافندگان، رفع مشکل صادرات گاز از مرز اینچه برون و حمایت از تولید نهال الونیا برای توسعه زراعت چوب در استان مطرح کردند.

شهر کوچک اینچه برون در استان گلستان دارای پایانه، بازارچه مرزی، گمرک و راه آهن بین المللی است و اخیرا با مصوبه دولت و مجلس به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شد.

استان گلستان بیش از ۸۰۰ تاجر بین المللی و عضو رسمی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی دارد. 

در راه آهن اراده ای برای واگذاری ها وجود ندارد

به گزارش روابط عمومی اتاق گرگان، مهندس چوپانی در دیدار با دکتر واعظی رییس دفتر رییس جمهور بیان کرد: گلستان استانی کشاورزی است و قطعا رونق این بخش بر معیشت مردم بسیار تاثیر گذار است، لذا کالا های اساسی مثل گندم، جو و سویا بر اساس ارز 4 هزار و 200 تومان تحویل داده می شود در حالی که  هزینه های کشاورز بر اساس ارز پرداخت می شود، این موضوع سبب کاهش درآمد سرانه می گردد. درآمد سرانه مردم گلستان نزدیک به نصف متوسط کشور است.

مهندس علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان ضمن تاکید بر جلوگیری از حیف بیت المال اظهار داشت: پس از گذشت 8 سال از احداث راه آهن اینچه برون متاسفانه عایداتی برای استان گلستان نداشته. علی رغم اعلام آمادگی بخش خصوصی اما اراده ای برای واگذاری ها وجود ندارد و امکانات لجستیکی در این منطقه مشاهده نمی شود لذا کسی هم در این رابطه پاسخگو نیست.

 

وی افزود: برقی کردن راه آهن اینچه برون به گرمسار توجیهی ندارد اما در مقابل، طبق نظر کارشناسان خبره، مسیر راه آهن اینچه برون، گنبد کاووس و شاهرود پیشنهاد شده است. در این مسیر پیشنهادی علاوه بر صرفه جویی اقتصادی هزار کیلومتر نیز مسیر نزدیک تر خواهد شد.

مهندس چوپانی خاطر نشان کرد: مفروضات نشان می دهد که نرخ ارز از سال 1390، هزار و 400 درصد، هزینه های ریالی 800 درصد و نرخ مسکن نیز 600 درصد رشد داشته در صورتی که درآمد مردم 400 درصد افزایش یافته است، لذا پیشنهاد داریم دولت از خود یادگاری بر جای بگذارد و مسکن ملی با بهره 2 درصد و آورده 10 درصد را مد نظر قرار دهد که با شرایط حاکم جوانان کشور بتوانند صاحب مسکن شوند.


http://gccim.com/blog/672

ارسال نظر

بالا